Koyuncuoğlu Şirketler Grubu Yükleniyor


TBMM'den Üstün Hizmet Ödülleri


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI TOPTAN: "BU ÖDÜLLER, TBMM'NİN, MİLLETİMİZ ADINA TEŞEKKÜRÜDÜR"

TBMM Üstün Hizmet ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl 4.'sü verilen Üstün Hizmet ödülleri, 62'si şahıs, 6'sı dernek ve vakıf olmak üzere toplan 68 sivil toplum örgütü ve şahsa verildi.

13 Temmuz 2009 Pazartesi

TBMM Üstün Hizmet ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl 4.'sü verilen Üstün Hizmet ödülleri, TBMM Başkanlık Divanı'nın değerlendirmesi sonucu 62'si şahıs, 6'sı dernek ve vakıf olmak üzere toplan 68 sivil toplum örgütü ve şahsa verildi.

Açılışını TBMM Başkanı Toptan'ın yaptığı törene, bakanlar, milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, TBMM bürokratları, ödül alanlar ve aileleri ile davetliler katıldı.

TBMM Başkanı Toptan, törende yaptığı konuşmada, üstün hizmet ödüllerini; hayırseverler ve sivil toplum örgütlerinin toplumsal sorumluluk bilinciyle üstlendikleri rollere devlet ve toplum olarak duyulan saygı ve minnettarlığın ifadesi olarak değerlendirdi.

"Millete hizmeti çok faziletli ve erdemli olarak kabul etmiş bir kültürün evlatlarıyız. Başkalarının dertleriyle dertlenmek, komşusunu düşünmek, yetimi, aç ve fakiri gözetmek, eğitimi yüce bilmek ve toplumsal ilerlemeye katkı sağlamak gibi hasletler bizim millet olarak en temel özelliklerimizdir" diyen Toptan, bugün de bu milli özelliklerin yaşatılması ve geleceğe aktarılması için çaba gösterdiklerini söyledi.

TBMM Başkanı Toptan konuşmasına şöyle devam etti: "Büyük medeniyetler kurmuş, insanlığın gelişimine hizmet etmiş bir milletin mensuplarıyız. Atalarımız vakıflar kurmuş, imarethaneler açmış, devrinin en ileri, en modern kurum ve kuruluşlarıyla insanlığa hizmet etmiştir. Günümüzün modern şartlarında böylesi hizmetleri daha da geliştirmek, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda bu çabaları artırmak zorundayız."

Yaşanan küresel rekabete de dikkat çeken Toptan, toplumsal sorunların çözümü için el birliğiyle ortak çareler üretilmesinin önemini vurgulayarak: "Daha çağdaş, modern, kalkınmış, eğitim düzeyi yükselmiş, sağlık gibi temel hizmetleri en üst düzeyde sunabilen bir Türkiye'yi ancak hep birlikte inşa edebiliriz. Hayallerimizdeki Türkiye'yi gerçeğe dönüştürmede en büyük gücümüz nitelikli ve genç insanımızdır" dedi.

TÜRKİYE'NİN GENÇ NÜFUSU

Türkiye nüfusunun yarıdan fazlasının 28 yaşının altında olduğunu belirten TBMM Başkanı, bu rakamın çok sayıda Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla olduğunu söyledi. Bütçeden en büyük payı eğitimin aldığına da işaret eden Toptan, bunun da yeterli olmadığı durumlarda hayırsever vatandaşların devreye girdiğini ifade etti. Hayırsever vatandaşlar ve sosyal sorumluluk projeleri doğrultusunda eğitim ve sağlık alanında hizmet veren kuruluşların çabalarının Türkiye'ye güç kattığını söyleyen TBMM Başkanı: "Her okul, her yeni hizmet birimi, yeni bir umudun ve heyecanın doğuşu demektir. Her hizmet adımı eğitimsizliğin, mesleksizliğin ve işsizliğin yenilmesi demektir. Her adım, her çaba evlatlarımızın gözünde başarmaya dair bir ümit kıvılcımıdır" dedi.

TOPTAN: "HAYIRSEVERLERİMİZE MİNNET ve ŞÜKRAN BORÇLUYUZ"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin böylesi yardım ve hizmet faaliyetleri içerisinde olan vatandaşlarımızı desteklediğini söyleyen Toptan: "Bu, Meclisimizle halkımızın, sivil toplum örgütlerimizin, iş çevreleri ve hamiyet sahibi vatandaşlarımızın kaynaşmasına dair güzel bir örnektir. Biz, halkın içinden çıkan milletvekillerimizin, demokrasimizin en önemli erki olan yasama kurumunun daima halkımızla yan yana ve iç içe olmasını istiyoruz" dedi.

Toptan konuşmasında şunları kaydetti: "Meclisimiz halkımızın sorun ve sıkıntılarında daima başvurduğu ilk adres olmuş, milletvekillerimiz halkımızın içinde onların refah ve mutluluğu için çalışmışlardır. Bugün gerçekleştirdiğimiz ödül töreni de bu birlikteliğimizin, kaynaşma ve işbirliğinin önemli örneklerindendir. Burada en büyük pay hamiyet sahibi, hizmet gönüllüsü milletimiz için çalışan hayırseverlerimizindir. Kendilerine, örnek oldukları, öncülük ettikleri bu davranış ve hizmetler için minnet ve şükran borçluyuz. Milletimize hizmet için servetlerini, kazançlarını harcayan siz değerli insanlara bu ödülleri gururla ve onurla veriyoruz."

"HAYIRSEVERLERİN ÖNÜNÜ AÇIN"

Toptan, konuşmasının ardından, Başkanlık Divanının değerlendirmesi sonucunda ödüle değer görülen 6'sı dernek ve vakıf, 62'si sivil toplum ve şahıs olmak 68 kişi ve kuruluşa Üstün Hizmet Ödülü verdi.

Zonguldak Valiliği ve Toptan tarafından aday gösterilen İş adamı Rifat Güpgüpoğlu, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, ''Hayırseverlerden alınan vergilere çok kızıyorum. Hayrattan vergi alınır mı? Milletvekillerinden istirham ediyorum; hayırseverlerin önünü açın'' dedi.

İş adamı Ferit Şahenk de Meclisin önemini vurgulayarak, ödül almanın kendisi için ayrı bir önemi olduğunu, babası Ayhan Şahenk'in ilk müteahhitlik işinde Meclisin bahçesini yaptığını belirtti. Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e, ''Milli eğitimin sadece okul olmadığını, teknoloji ve öğretmenleri de kendilerine hatırlattığı'' için teşekkür eden Şahenk, ''Sadece okul yaptırmayacağız. Unuttuğumuz öğretmenleri de kucaklayacağız'' diye konuştu.

İş adamı Vural Öğer, Avrupa Parlamentosunun bu akşam Srasbourg'da yapılacak ödül törenine de davet edildiğini, ancak TBMM'de olmayı tercih ettiğini ifade etti. İzmirli İş adamı Selçuk Yaşar da ödülü ''hayatının en büyük başarısı'' alarak tanımladı.

İş adamı Ahmet Nazif Zorlu da konuşmasında, ''Önce vatan... Varlığımız Türk varlığına armağan olsun'' dedi.

Kütahyalı iş adamı Nurullah Koyuncuoğlu, ödülünü almadan önce Toptan'a, 17 yıl önce milli eğitim bakanı iken çekilen fotoğrafları verdi. Toptan, ''17 yıl önce ben bakan olarak yine ödül veriyordum, o da ödül alıyordu. Bizim işimiz bu...'' dedi.

"Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filmiyle festivallerde ödül alan Ahmet Uluçay, rahatsızlığı nedeniyle törene katılmazken, Yönetmen Atalay Taşdiken, sinemanın da ''üstün hizmet'' sayılmasından duygulandığını vurguladı. ''Kaynanalar'' dizisini yazan ve rol alan Sanatçı Alptekin Akmansoy ise 75. sanat yılını kutlarken Meclisten ödüle layık görülmesinin anlamlı olduğunu söyledi.

Almanya'da yaşayan doktor Yaşar Bilgin ve Bochum Üniversitesi Öğretim Üyesi ortopedik engelli Prof. Dr. Onur Güntürkün de ödülünü Toptan'dan aldı. Güntürkün, ödülünün kendisine değil, bilime verildiğini kaydederek, bilim ile uğraşmanın kutsal olduğunu vurguladı.

Yazar Nevzat Kösoğlu, ''Bu ödüle layık mıyım bilmiyorum, ama TBMM veriyorsa demek ki öyledir'' derken, Yazar Rasim Özdenören ise ödül alacağını aklına getirmediğini ifade ederek, ''Biz okul yaptıramadık ama 50 yıllık yaşamımda okullarda okutulacak kitaplar yazdım'' dedi.

ÖDÜL ALAN İSİMLER

Bu yıl 4. kez verilen Üstün Hizmet ödülleri, 62'si şahıs, 6'sı dernek ve vakıf olmak üzere toplan 68 sivil toplum örgütü ve şahsa verildi.

Dernek ve Vakıflar

TÜRKİYE İSRAFI ÖNLEME VAKFI
KADIN VE GENÇLİK PLATFORMU DERNEĞİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ
DURMAZLAR MAKİNA SAN.TİC.A.Ş.
YÂRAN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA DERNEĞİ
ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARI KORUMA OKULLARINI VE YAŞAM EVLERİNİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ

Şahıslar

ADANA İSMAİL HAZAR
AFYON

Ord.Prof.Dr. OKTAY TABASARAN
AFYON

AHMEDİ SALİM PANCAR
AĞRI

HAYRETTİN ATMACA
AKSARAY

HASAN HÜSEYİN EKECİK
ANTALYA

GÜLTEN ÇAĞIRAN
AYDIN

MUHARREM HİLMİ KAYHAN
AYDIN

MÜCELLA EMGİN
BALIKESİR

NURAN OĞUZ
BİLECİK

ÖMER MUSAOĞLU
BOLU

AHMET SÜREYYA ASTARCI
BURDUR

MEHMET CADIL
DENİZLİ

ALPTEKİN AKMANSOY
EDİRNE

FAİKA-MAKBULE RAİKA ERKUT Kardeşler
ERZİNCAN

AHMET DUMLU
ESKİŞEHİR

FİRUZ KANATLI
GAZİANTEP

MUHTEREM OKUTUR
GİRESUN

ÖNER HEKİM
HATAY

BEDİİ SABUNCU
İSTANBUL

AHMET HATİPOĞLU
İSTANBUL

NECMETTİN BİTLİS
İSTANBUL

Dr. GÜLSEN ATASEVEN
İZMİR

SELÇUK YAŞAR
İZMİR

NEVZAT KÖSEOĞLU
İZMİR

Prof.Dr. ONUR GÜNTÜRKÜN
K. MARAŞ

RASİM ÖZDENÖREN
K.MARAŞ

YAŞAR BİLGİN
K.MARAŞ

ABDÜLKADİR KURTUL
K.MARAŞ

M.HANİFİ ÖKSÜZ
KARABÜK

Ecz.HİKMET ŞEYHOĞLU
KARABÜK

MUHİTTİN ÜNSAL TÜLBENTÇİ
KARAMAN

YILMAZ BABAOĞLU
KAYSERİ

AHMET KOYUNCU
KAYSERİ

MUAMMER KOCATÜRK
KAYSERİ

SAFFET ASLAN
KIRIKKALE

RECEP UZELLİ
KIRŞEHİR

Prof.Dr.İLHAN KILIÇÖZLÜ
KİLİS

RIFAT DURAN KAZANCIOĞLU
KOCAELİ

MEHMET SİNAN DERELİ
KONYA

ATALAY TAŞDİKEN
KONYA

MEHMET REHA KORA
KÜTAHYA

İSMET GÜRAL
KÜTAHYA

NURULLAH KOYUNCUOĞLU
KÜTAHYA

AHMET ULUÇAY
MANİSA

HASAN FERDİ TURGUTLU
MANİSA

AHMET NAZİF ZORLU
MERSİN

EYYÜP AYGAR
MUĞLA

CEMAL USLU
MUĞLA

VURAL ÖĞER
NİĞDE

FERİT ŞAHENK
RİZE

HALİT CINGILLIOĞLU
SİVAS

BEŞİR AYVAZOĞLU
SİVAS

SADIK ÖZGÜR
TEKİRDAĞ

HACI FAHRİ ZÜMBÜL
TRABZON

İSMİNAZ KANCA
VAN

HAŞMET BEDİİ KÜRÜM
YALOVA

MACİDE ALP
YOZGAT

ERDOĞAN MUSTAFA AKDAĞ
ZONGULDAK

AHMET ERDOĞAN
ZONGULDAK

RIFAT GÜPGÜPOĞLU
ZONGULDAK

HİKMET - ALİ OSMAN ODABAŞ

Kaynak:http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=93052